Nie odpadaj na starcie! Trenuj z głową

Głowa mnie boli, kiedy widzę, ilu młodzików traci zapał do boksu przez drobne kontuzje. Szermierka na pięści buduje charakter i niesie ze sobą pewne ryzyko – to jasne, ale większość kontuzji amatorów to efekt brawury i gorącej głowy. Wielu z tych kontuzji można uniknąć, wystarczy odrobina pokory i odpowiednio dobrany sprzęt.

Bokser nie potrzebuje wiele, ale minimum musi mieć zapewnione. Rękawice, owijki, buty – bez tego sparingi nie będą aż tak efektywne i bezpieczne. Jasne, treningi siłowe i bieganie raczej pod to nie podchodzą i możesz to robić z marszu, ale każdy sparing ze złymi rękawicami to zagrożenie – nie tylko dla Ciebie, ale też dla sparingpartnera. Chodzi mi tu przede wszystkim o sam rozmiar, bo za dużo luzu może solidnie uszkodzić nadgarstki. To dlatego tak ważne są owijki, które wypełnią przestrzeń i ustabilizują nadgarstki. Jednak nawet to może nie wystarczyć w przypadku za dużych rękawic.

Kluby często udostępniają swój sprzęt – zwłaszcza nowicjuszom. Mimo to nie zawsze jest tak, że klub będzie w stanie pożyczyć Ci idealnie dopasowane rękawice. Wtedy Twoim obowiązkiem jest zakupienie odpowiedniego sprzętu na własną rękę. Tyle dobrego, że solidne rękawice bokserskie nie muszą być specjalnie drogie. Inna sprawa, że z takich samych rękawic korzystają zawodowcy, więc możesz skupić się tylko i wyłącznie na treningu – żadnych więcej wymówek.

Po prostu wytrwaj… Warto!

Nie chcę nikogo traktować jak dzieciaka – decyzja o przygodzie z boksem to wielki krok w stronę samodoskonalenia, ale aż za dobrze wiem, że wewnętrzne dziecko budzi się w każdym – zwłaszcza jeśli w pobliżu są kumple z klubu i worek treningowy. Dlatego też solidne zaplecze zawsze będzie potrzebne – bez względu na to, czy dopiero zaczynasz, czy masz już za sobą kilka solidnych godzin w klubie.

Najpoważniejsze kontuzje w boksie dotyczą oczywiście głowy. Ty, jako amator, nie powinieneś nigdy wyłapać czystego i mocnego ciosu prosto na szczękę – z takim ryzykiem powinni spotykać się tylko zawodowcy, którzy wchodzą do ringu. Mimo to trening również jest i musi być wymagający – jak inaczej przygotujesz się do walki, co nie? Tak czy inaczej – kask bokserski także powinien znaleźć się na liście życzeń początkującego zawodnika.

Co jeszcze radzę nowym? Przede wszystkim nie ograniczać się tylko do treningów w klubie. Siłownia, basen, park – to wszystko zawsze będzie mile widziane. Technika jest ważna, ale mocne ciało także swoje robi. Basen jest najlepszy do poprawiania swojego tlenu. Jeśli nie chcesz tracić mocy po kilku minutach, to basen i przebieżka po parku będą niezbędne. W przypadku siłki, warto trenować wszystkie partie równocześnie. Dopowiem tylko, żeby nie pomijać brzucha – im twardsze będą te mięśnie, tym lepiej dla Ciebie, wierz mi!

Do tego dochodzą same chęci. Boks to piękny sport – wyrzeczenia, na które się zdecydujesz są warte swojej ceny. Boks świetnie rozwija całe ciało i jest świetnym nauczycielem życia. Uczy nie tylko pokory, ale też wytrwałości. Szermierka na pięści kształtuje wielkich ludzi. Ty po prostu musisz wytrwać! Nie pożałujesz, masz moje słowo!

Z kodem “PiotrowskiTeam zyskacie” 10% rabatu w sklepie WarHouse.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *