Pewność siebie jako umiejętność – nikt się z nią nie rodzi

pewność-siebie

Zacznę ten artykuł od sceny z filmu Rocky. Jest to moment, w którym tytułowy bohater kradnie duszę Apolla. Robi to dosłownie i w przenośni. Niszczy jego pewność siebie i odbiera mu wiarę w zwycięstwo. Sprawia, że jego Ego pęka na kawałki i rozsypuje się niczym stłuczone lustro. Dzieje się tak, ponieważ przez całą walkę Rocky zbiera ostry łomot, a mimo to w momencie kiedy nawet jego trener każe mu zostać na ziemi, a Apollo już unosi ręce w geście triumfu Balboa znajduje w sobie siłę. Creed odwraca się i widzi wzrok podnoszącego się rywala. Jest to moment, który jest cholernie wymowny. Apollo opuszcza ręce nie mogąc uwierzyć, że Rocky nadal może walczyć. Wzrok jakim obrzuca górującego nad nim mistrza mówi jasno:

“Motywację możesz sobie o dupę potłuc. Bo motywacja pojawia się i znika. Ale kiedy jesteś naprawdę zdeterminowany, kiedy masz napęd, wszystko co przed Tobą zostaje zdemolowane. Wszystko zaczyna być osobiste. Ja kontra wyścig, ja kontra te dzieciaki, które nazwały mnie czarnuchem, ja przeciwko mnie. To wszystko staje się brutalnie osobiste. I wtedy rozbijasz cel na mniejsze kawałki, idziesz do niego małymi kroczkami.”

David Goggins

Rocky traktował to walkę cholernie osobiście. Walczył sam ze sobą, a Apollo był tylko manifestacją jego leków, obaw i przeszkód, które stały na drodze do jego odrodzenia jako nowy człowiek. Wiem, że to mocno metaforyczne, jednak dokładnie tak jest w życiu. Aby dokonać prawdziwej zmiany musimy dostać ostry wpierdol. Dopiero wtedy zdajemy sobie sprawę jak wielka determinacja i siła w nas drzemie. Mamy jednak mówić o pewności siebie, zacznijmy więc od początku.

Czym jest pewność siebie?

Ludzie rozumieją pewność siebie jako wiarę we własne możliwości, często utożsamiają ją także z arogancją oraz winią za porażki. Mówią, że ktoś poległ, ponieważ był zbyt pewny siebie. Ale szczerze nie znam w sporcie osób, które poległyby z powodu zbytniej pewności siebie, ponieważ nie ma takiego zjawiska. Pewność siebie jaką dysponują mistrzowie sprawia, że pracują oni ciężej od reszty, nawet kiedy ich rywal nie jest na ich poziomie. Mogą udawać, że go lekceważą, lecz zasuwają na sali tak jakby od tego zależało ich życie. W pewnym sensie faktycznie zależy.

Pewność siebie to wiara we własne możliwości, która podyktowana jest wiedzą, że w momencie podjęcia się jakiegoś zadania czy też wyznaczenia sobie celu ruszy się przed siebie aby go osiągnąć. Nie oznacza to, że wie się jak coś zrobić, tą wiedzę można nabyć po drodze. Pewność powoduje wykonanie pierwszego kroku i wyciągnięcie ręki po to co uważamy, że się nam należy. Jest ona także szacunkiem do samego siebie. Nie znam nikogo kto osiągnąłby sukces w jakiejkolwiek dziedzinie nie mając szacunku do własnej osoby.

Problem polega na tym, że definicji pewności jest dokładnie tyle ilu spytamy ludzi. Dlatego ja rzucę Wam cytat:

Fakt, że nie obawiam się zaatakować tego co przede mną czyni mnie szczęśliwym.”

David Goggins

Pewność siebie to nie brak strachu, to wiedza, że niezależnie od tego jak się czujesz zrobisz to co konieczne. Mowa oczywiście o kontekście sportowym, jednak możesz odnieść to do wszystkich aspektów życia.

Teraz w takim razie warto powiedzieć czym pewność siebie nie jest:

  • Arogancją
  • Nieuzasadnionym poczuciem wyższości
  • Brakiem szacunku do innych
  • Ciągłym zastanawianiem się
  • Narcyzmem

Umiejętność, którą można wypracować

Nikt nie rodzi się pewny siebie. Rodzimy się tak prawdę powiedziawszy jako pusta kartka, która jest owszem uwarunkowana w pewien sposób genetycznie, lecz zapisuje ją po pierwsze wychowanie (środowisko), a po drugie my sami. Zazwyczaj dzieje się to dopiero w momencie kiedy stajemy się w pełni świadomi i musimy wtedy nieźle nabazgrać na tej kartce lub użyć tony korektora. Oznacza to, że pewność siebie musimy w sobie wypracować. Jest ona nawykiem, tak samo jak wstawanie codziennie o 6 rano. Jest umiejętnością taką jak jazda samochodem. Z czasem przestajemy o niej myśleć i po prostu przechodzimy nad nią do porządku dziennego.

Ucząc się jazdy autem musisz jednak na początku bardzo się koncentrować i uważać. Z czasem zaczyna to przychodzić coraz łatwiej. Wyczuwasz auto, uczysz się jak zachowywać się w konkretnych sytuacjach. Podobnie jest z cechą charakteru, nie ważne jaką. im częściej jej używasz, czyli uczysz się jej, tym szybciej wchodzi Ci w nawyk i staje się Twoją prawdą.

„Jestem największym. Powiedziałem to zanim faktycznie wiedziałem, że jestem”.

Muhammad Ali

Słowa Największego dobitnie pokazują nam, że aby osiągnąć pewność siebie musisz w siebie wierzyć. Kolejny cytat to potwierdza.

„Aby być wspaniałym mistrzem, musisz wierzyć, że jesteś najlepszy. Jeśli nie jesteś, udawaj, że jesteś.”

Muhammad Ali

Nie zrozumcie mnie źle, Ali gdyby nie potwierdzał własnych słów byłby zwykłym cwaniakiem jakich pełno. On jednak miał niezachwianą pewność siebie. Była ona na niebotycznym wręcz poziomie. Żeby być w stanie dotrzymać słowa jakie złożył publicznie ciężko pracował. Tutaj mamy zatem jedną z doskonałych metod wypracowania tej umiejętności. mianowicie wystawienie się na widok publiczny. To innymi słowy tak wyświechtane wyjście ze strefy komfortu tylko nazwane bardziej seksownie.

No guilt, no fear, no peer

Bardzo istotne jest to abyście zrozumieli, że pewność siebie nie jest czymś co gwarantuje Wam sukces i wyraża się jedynie w postawie ciała oraz słowach. Osoby pewne siebie potrafią przyznać się do błędu. Potrafią wziąć na klatę własne niepowodzenia. Nie zwalają winy na nikogo. Oznacza to, że biorą pełną odpowiedzialność za własne życie. W nazwie akapitu wrzuciłem cytat Dany’ego Peña, który można przetłumaczyć jako żadnego poczucia winy, żadnego strachu i żadnego poczucia równości. Zauważycie, że wcześniej pisałem, iż pewność siebie nie jest nieuzasadnionym poczuciem wyższości. Rozbijmy jednak ten cytat na drobne. Po pierwsze żadnego poczucia winy. Należy to rozumieć jako brak czucia się winnym za swoje niepowodzenia, czy też bycie lepszym od innych. Tutaj warto również powiedzieć sobie jasno, że żadne porażki nie definiują Ciebie jako człowieka. to Ty sam siebie definiujesz.

Nie możesz również czuć się winny z powodu swojej wyższości czy to fizycznej czy intelektualnej. Od dziecka jesteśmy programowani tak aby ciągle towarzyszyło nam poczucie winy. Zaszczepiają je w nas już rodzice. Pomyśl tylko jak zwracają się oni do dzieci – nie rób tego bo mamie będzie przykro itd. – oczywiście robią to nie do końca świadomi konsekwencji. Następnie szkoła, która nas hoduje jako bezmyślnych członków społeczeństwa. Następnie w pracy mamy wykonywać nawet najgłupsze polecenia przełożonych żeby nie stracić pracy.

Nosz kurwa! jak tutaj nie czuć się winnym. Otóż jedyną opcją jest odcięcie się od tego i powiedzenie sobie wprost, że pieprzy się to. Nie możesz budować poczucia własnej wartości na ocenie innych ludzi. Zapytaj 50 osób co o Tobie sądzą, a dostaniesz dokładnie 50 różnych opinii. One mają Cię definiować? Jeśli tak sądzisz to skończ to czytać i wyjdź. Mówię poważnie. Jeśli zdajesz sobie sprawę jak bezsensownym jest uzależnianie swojej wartości od opinii obcych ludzi to czytaj dalej.

No fear

No fear, czyli żadnego strachu odnosi się do tego co już wcześniej opisałem, czyli świadomości, że niezależnie od okoliczności zrobi się wszystko co tylko leży w naszej mocy aby osiągnąć cel. Strach paraliżuje lub napędza. Tylko od Ciebie zależy jak go wykorzystasz. Przypomnę Wam cytat, którego użyłem w poprzednim wpisie.

„Boisz się Mike? To dobrze. Jakbyś się nie bał, to powiedziałbym, że kłamiesz, albo odesłałbym Cię do lekarza. Strach jest dobry. Naucz się go kontrolować, bo to uczucie zostanie z Tobą na zawsze. Ale jeśli kontrolujesz swój strach, jeśli umiesz go wykorzystać, to twoje ręce będą szybsze, ciosy celniejsze. Musisz coś wiedzieć Mike, twój przeciwnik boi się tak samo. On też nie spał całą noc, a w szatni trzęsły mu się ręce. Najgorzej jest przed pierwszym gongiem, ale jak wyprowadzisz pierwszy cios, paraliż minie. Będziesz wiedział co robić”

Cus D’Amato

Z tego też względu no fear nie odnosi się do nie odczuwania lęku, lecz do wykorzystywania go do własnych celów. Pewność siebie polega na działaniu pomimo strachu i to ona rodzi odwagę. Odwaga z kolei bez strachu jest czystą głupotą. Strach ma konkretne zadanie, jakim jest powstrzymywanie nas od rzucania się z motyką na słońce. Wymusza na nas znajdowanie rozwiązań i zastanowienie się nad możliwymi opcjami. No fear oznacza w takim układzie kontrolowanie swojego zachowania i działanie wtedy kiedy to konieczne oraz analizowanie wtedy gdy to niezbędne.

no peer

Ostatni człon to no peer, czyli żadnego poczucia równości. Ludzie obecnie starają się na siłę uczynić wszystkich równymi. Bądźmy jednak szczerzy, to zwykłe sranie w banie. Nie jesteśmy równi i nigdy nie będziemy. Małpa świetnie wspina się na drzewo, ale ryba nie może jej w tym dorównać. Z kolei małpa nie dorówna rybie w wodzie. Czy czyni to, którekolwiek z tych zwierząt gorszym? Jedynie różnymi od siebie. Z tego względu przestań udawać, że ludzie są sobie równi. Nie są i nigdy się to nie zmieni. Obecnie można to zaobserwować dobitnie. Kto ma władzę ten ma rację. Tutaj jednak warto zaznaczyć także że władza to iluzja, którą tworzą ludzie udzielając zgody innym aby nimi władali. Taka umowa społeczna jak to zwykło się mówić, która przedziera się do życia codziennego.

Nie mając poczucia równości lecz dysponując pewnością siebie nie pozwolisz aby ktoś zaczął Cię kontrolować, zyskując w ten sposób władzę nad Tobą. Jasne, że musimy poddać się władzy prawa, ponieważ żyjemy w społeczeństwie, ale nie wyobrażam sobie aby ktoś mógł mi dyktować co mam robić poza majestatem tegoż prawa. Taką władzę często dajemy tym, których uważamy za lepszych od siebie. Tutaj paradoksalnie mimo, że chcemy udawać, że wszyscy są równi to czujemy iż tak nie jest.

Pewność siebie to znajomość siebie samego

Powiedz mi w jaki sposób możesz odczuwać pewność siebie skoro nawet siebie nie znasz? Mówię o tym, że mimo iż żyjesz ze swoim “ja” całe swoje życie to nawet nie zastanawiasz się jakie to “ja” jest. Kim ono jest, czego pragnie, czego się obawia, jakie ma silne, a jakie słabe strony, jaka jest osobowość tego “ja”? Następnie bardzo ważne pytanie brzmi ile “ja” jest w Tobie. Ile osobowości stworzyło Twoje ego?

“Kto zna innych, jest bystry; ten, kto zna siebie, jest inteligentny. Ten, kto pokonuje innych, jest silny; kto pokonuje samego siebie, jest potężny “

Lao Tzu

Oznacza to, że każdy człowiek może stać się najpotężniejszą siłą we własnym wszechświecie. Należy zatem zdać sobie sprawę z tego, że masz siłę sprawczą i niezależnie od tego czego się podejmiesz to Ty decydujesz czy osiągniesz sukces, czy poniesiesz porażkę. W momencie kiedy dochodzi do starcia dwojga ludzi o podobnej pewności siebie wygrywa ten, który ma większą determinację. Determinacja napędza pewność siebie i jednocześnie rodzi się z niej. To takie perpetum mobile, które nie ma początku ani końca. Musisz być pewny siebie, aby móc być zdeterminowany oraz musisz być zdeterminowany aby czuć pewność siebie.

Ćwiczenia na pewność siebie

Zadaj sobie najpierw pytanie jaki cel wyznaczyłbyś sobie gdybyś miał stu procentową pewność, że go osiągniesz? Jak wielki by on był? Na co byś się porwał? To teraz wyobraź sobie, że ktoś lub coś, jeśli jesteś wierzący niech to będzie Bóg, jeśli nie, niech to będzie Twoja intuicja, kosmiczna siła, prawo przyciąganie, nieistotne jak to nazwiesz, mówi Ci:

“Osiągniesz wszystko o czym marzysz. Nie powiem Ci kiedy to nastąpi, może to być jutro, za rok, za 10 lat, lecz to na pewno się wydarzy. Musisz jedynie ciągle pracować, dawać z siebie wszystko i posiadać niezachwianą pewność, że Twoje wysiłki zostaną nagrodzone”.

Czy wtedy nadal zastanawiałbyś się czy warto? Teraz zadaj sobie kolejne pytanie. Co najgorszego może się wydarzyć jeśli Ci nie wyjdzie? Czy to naprawdę będzie takie straszne, że nie warto próbować osiągnąć swoich celów? 99% tego czego tak się boimy nigdy się nie wydarzy.

Pewność siebie buduje się stopniowo i kroczek za kroczkiem. Tylko nieliczni potrafią zrobić to co zrobił Ali, czyli stworzyć idealną wersję siebie i tak długo ją udawać, aż zaczęła ona faktycznie żyć.

„Patrząc zawsze przed siebie, myśląc o tym, jak zrobić jeszcze więcej, osiągniesz stan umysłu, w którym nie ma rzeczy niemożliwych.”

Henry Ford

Niezależnie od tego czy potrzebujesz pewności siebie do sięgania po sportowe trofea, czy w życiu prywatnym, bądź biznesie, jest ona czynnikiem, który pozwoli Ci już na starcie być kilometry przed konkurencją.

„Jest tylko jedna przyczyna ludzkich porażek. To brak wiary w prawdziwego siebie.”

William James

Na temat odnalezienia prawdziwego siebie oraz poznania swojego “ja” napiszę oddzielny tekst, ponieważ jest to bardzo obszerny temat. Mam nadzieję, ze ten tekst przysłuży się Tobie i napędzi Cię w celu poszukiwania większej samoświadomości.

Bądź pewny siebie i zwyciężaj każdego dnia z przeciwnościami jaki życie rzuca Ci pod nogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *