Wymagaj – czyli jak przestać obwiniać a zacząć działać

wymagaj

Wymagaj od siebie. To takie proste, a zarazem trudne. Wymagamy od innych, zawsze mamy do nich jakieś pretensje, lecz względem siebie jesteśmy pobłażliwi do tego stopnia, że wolimy okłamywać się niż działać. Postanowienia, cele, czy obietnice względem samego siebie zamieniają się w puste słowa. Zakładam, że skoro czytasz ten wpis również masz z tym problem. Przejdźmy więc do tego skąd się on bierze i co z nim zrobić.

Wymagajcie od siebie, choćby inni od Was nie wymagali

Jan Paweł II

Większość ludzi nie osiąga swoich celów, ponieważ mamy społeczne przyzwolenie aby tak się działo. Prawda jest brutalna lecz dla nikogo nie jest niczym nowym dawanie ciała. Dotyczy to postanowień noworocznych, własnych ambicji oraz planów zarówno na przyszłość, jak i tych bardziej przyziemnych.

Kompletnie inaczej sytuacja wygląda kiedy chodzi o dane słowo. Obietnice bezwzględnie należy dotrzymywać. Tym bardziej jeśli złożymy je dobrowolnie. Daje to innym świadomość, że jesteśmy osobami, którym można ufać i z którymi należy się liczyć. Dotrzymywanie słowa buduję nasz status oraz poczucie własnej wartości.

Większość ludzi nie osiąga swoich celów przede wszystkim dlatego, że zamiast składać sobie obietnice to jedynie sugerują, że fajnie byłoby zrobić to, czy mieć tamto.

Człowieku miej ambicje i wymagaj od siebie

Powiem Ci szczerą lecz bolesną prawdę. Świat oraz ludzie mają w dupie jak się czujesz, czego potrzebujesz oraz czy jesteś szczęśliwy. Zamiast więc żyć w iluzji, według której coś Ci się należy wyłącznie z tytułu samego faktu oddychania zacznij zapierdalać.

Mistrzowie nie rodzą się w salach treningowych. Mistrzowie rodzą się z tego, co mają głęboko w sobie – z pragnień, marzeń, wizji.

Muhammad Ali

Im szybciej uświadomisz sobie, że nic Ci się nie należy, tym szybciej zaczniesz po prostu robić to co konieczne. Coraz częściej spotkać można się z przekonaniem, że ludzie nie są ambitni. Większości tylko wydaje się, że mają ambitne plany. Bądźmy szczerzy, czy posiadanie domu, auta i brak kredytu to ambitny cel? No nie bardzo. Ambitnym celem było stworzenie Imperium Rzymskiego, budowa najwyższego budynku świata, stanie się najlepszym olimpijczykiem w historii. To są ambitne cele. A nie jakieś pierdoły dobra dla przeciętnego Kowalskiego. Nie mówię, że to są złe cele. Samemu pragnę tych rzeczy. One nie są jednak ambitne. Stanowią jedynie zaprogramowane społecznie pragnienie naszego mózgu. Nie ma w tym nic złego, lecz warto wyjść ponad tą podstawę.

Ludzie nie osiągają celów, ponieważ zazwyczaj w siebie wątpią. Nie wierzą, że mogą coś osiągnąć i mają rację. Gdyby sądzili, że mogą również za pewne mieliby racje. Tutaj warto zaznaczyć, że możliwe jest jedynie to co jest realne z punktu widzenia fizyki oraz biologi jaka nas ogranicza. Nigdy nie będziesz olbrzymem w dosłownym tego słowa znaczeniu mając 1,5 m w kapeluszu. Możesz nim jednak być w sensie metaforycznym.

Zasada Pareto

Istnieje coś takiego jak zasada Pareto, która mówi że 80% wyników jakie mamy podyktowane jest jedynie przez 20% naszych działań. Tą zasadę można jednak rozszerzyć i wtedy łatwiej odnieść ją do każdego aspektu życia i zrozumieć jak faktycznie działa.

Chciałbym abyś zrozumiał, że w życiu nic nie ma za darmo. Trzeba ciężko pracować. Dlatego właśnie według wybitnego eksperta z dziedziny psychologii Chrisa Hyatta 95% ludzi nic szczególnego nie osiągnie. Machinę napędzającą ludzkość stanowi zaledwie 5% jednostek wybitnych. Należeli do nich Juliusz Cezar, Napoleon Bonaparte czy Albert Einstein.

Tak więc zasadę 80/20 można rozbudować, czego dokonały oczywiście umysły lepsze od mojego. Mądre głowy doszły do wniosku, że 80% ludzi będzie trwać w swoich postanowieniach z uporem maniaka choćby nic im to nie dawało. 15% ludzi osiągnie zadowalające rezultaty, w dziedzinie którą wybiorą. Zaledwie 5% populacji będzie jednostkami wybitnymi, które zapiszą się w historii i przede wszystkim będą robić to czego chcą oraz jak chcą.

Tak więc zasadę Pareto można by podzielić bardziej na 80-15-5. Zastanawiającym niech będzie dla Ciebie jeszcze fakt, że zaledwie 5% ludzi posiada 99% wszystkich pieniędzy. Oznacza to, że dla całej reszty zostaje jeden marny procent. Nie o pieniądzach jednak rozmawiamy. Pytanie brzmi czy chcesz znajdować się w gronie 95% ludzi, którzy są mniej, bądź bardziej przeciętni, czy w gronie 5% osób, o których będą opowiadać na kartach historii?

Nie musisz być wielkim aby zacząć

Nie musisz być wielkim aby zacząć, lecz musisz zacząć aby stać się wielkim!

Les Brown

Większość ludzi wychodzi z błędnego założenia, że musi dobrze się czuć, mieć to czy tamto aby rozpocząć działanie. Prawda jest taka, że wygląda to kompletnie odwrotnie. Najpierw należy zacząć, a w trakcie drogi zbierać potrzebne nam rzeczy. To my jesteśmy dla siebie największymi wrogami. Nie bez powodu już w “Sztuce wojny” Sun Tzu pisał o tym, że należy znać siebie, swoje mocne oraz słabe strony. Wcześniej mówiłem również o tym, że możesz stworzyć swoją osobowość. Teraz mówię, że powinieneś starać się dołączyć do ekskluzywnego grona ludzi, którzy działają nie dlatego, że mają na to ochotę, lecz pragną osiągnąć coś niewyobrażalnego dla reszty przeciętniaków.

Ani Muhammad Ali, ani żaden inny wybitny sportowiec nie był od razu wielki. Tworzyli oni swoją legendę w trakcie kariery. Robili to ponieważ działali, podejmowali wyzwania oraz ryzyko. W książce “Alchemik” Paulo Coelho mamy opisane, że należy podążać śladem własnej legendy. Jest to coś co można w wolnym tłumaczeniu nazwać swoimi pragnieniami,

Zamiast wyznaczać cele obierz kierunek, w którym chcesz pójść. Następnie zacznij iść, a po drodze zbieraj doświadczenie oraz wszelkie niezbędne umiejętności. Życie to nie jest gra, nie będziesz mieć drugiej szansy. Z tego względu trochę głupie wydaje się to, że decydujemy co chcemy robić wtedy kiedy gówno wiemy. Jednak tego nie da się zmienić. Im szybciej zorientujesz, się że życie nie jest sprawiedliwe, ludzie mają Cię w dupie, a dla świata jesteś zwykłą nic nie znaczącą mrówką tym lepiej. My ludzie mamy tą przewagę, że możemy wybrać własny los. Lew nie decyduje o tym, że jest drapieżnikiem, a antylopa nie decyduje o tym, że jest ofiarą.

Ty możesz zdecydować kim chcesz być. Możesz nawet stworzyć siebie takiego jakim chcesz być. Także skończ użalać się nad sobą i zacznij działać.

Wymagaj – czyli naucz się być dla siebie najważniejszy

Powinieneś wymagać od siebie bezwzględnego posłuszeństwa względem własnych obietnic. Decydując się na podjęcie jakiegoś zadania, masz obiecać sobie, że choćby skały srały zrobisz wszystko aby je wykonać. W taki sposób we własnych oczach będziesz budować status osoby godnej zaufania oraz skutecznej. O ile może nie boleć Cię fakt dawania dupy, bo już się do niego przyzwyczaiłeś. O tyle fakt łamania obietnic na pewno Cię zaboli. Twój mózg nie pozwoli Ci tego robić, ponieważ będzie się to wiązać z bólem zarówno psychicznym jak i często fizycznym. Wiele osób odczuwa fakt złamania obietnicy bezsennością, bólami głowy i innymi tego typu dolegliwościami. Nie ustępują póki nie zrobi się tego co było do zrobienia. Sądzę, że to dobry powód aby jednak zrobić to co sobie obiecałeś.

Wymagaj – podsumowanie

Wymagaj od siebie, ponieważ tylko w taki sposób możesz do czegokolwiek w życiu dojść. Choćbyś chciał dojść wyłącznie do najbliższej kanapy, musisz wymagać od siebie tego aby podnieść tyłek z łóżka i przejść tych kilka kroków do tej pieprzonej kanapy. Chcąc znaleźć się w gronie 5% ludzi, którzy osiągają 95% wyników musisz wymagać od siebie zdecydowanie więcej. Wymagaj więcej niż jesteś w stanie zrobić w życiu. Wyobraź sobie, że nie masz nic i jesteś na samym dnie. Co robisz? Załamujesz się czy zaczynasz działać? Każdego dnia walcz o swoje cele z taką samą zaciętością jakbyś zaczynał od zera. Tak działają i działali najwięksi ludzie w historii. Chcąc zapoznać się z większą ilością naprawdę genialnych tekstów oraz podcastów na tematy psychologiczne zapraszam Was do odwiedzenia Blogu Jaskiniowca, którym obecnie jestem bardzo zajawiony. Znajdziecie tam szczerą i bolesną prawdę, która da Wam kopa do działania. Jeśli Mazur nie zmotywuje Was to już nikt tego nie zrobi.

Na sam koniec, pamiętaj wymagaj od siebie jak najwięcej. Zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *