Ranking największych puncherów w boksie

ranking

Ranking największych puncherów według Magazynu The Ring zwanego także Biblią Boksu zawiera aż 100 nazwisk. My skupimy się jednak wyłącznie na pierwszej dziesiątce rankingu, która prezentuje się następująco:

1. Joe Louis
2. Sam Langford
3. Jimmy Wilde
4. Archie Moore
5. Sandy Saddler
6. Stanley Ketchell
7. Jack Dempsey
8. Bob Fitzsimmons
9. George Foreman
10. Earnie Shavers

Jest to Top 10 wśród zawodników, którzy boksowali na ringach na przestrzeni lat, Obecnie pojawiło się kilku zawodników, którzy mogliby wejść do takiego rankingu. Na początku jednak przyjrzyjmy się poszczególnym zawodnikom z powyższego zestawienia.

Ranking puncherów – Earnie Shavers

Earnie Shaversa (74-14-1, 68 KO) to jeden z najwybitniejszych pięściarzy wagi ciężkiej, który nigdy nie zdobył tytułu. Wielu ekspertów jasno mówi, że ten zawodnik miał wyjątkowo mocy cios. O pojedynku z nim Muhammad Ali powiedział:

Uderzył mnie tak mocno, że zabolało to wszystkich moich braci w Afryce, choć walczyliśmy wtedy w Nowym Jorku.

George Foreman – najstarszy mistrz świata wagi ciężkiej

Big Gorge to zawodnik fenomenalny. Wszyscy pamiętamy jego walkę z Alim’m, nazwaną Rumble in the Jungle. Był najstarszym mistrzem świata w historii. Oczywiście ten rekord mógł zostać pobity przez Evandera Holyfielda, który został zwyczajnie okradziony w walce z rosyjskim gigantem.

Ranking największych puncherów – Fitzsimmons, Dempsey, Ketchell

Bob Fitzsimmons zasłyną tym, że został pierwszym mistrzem świata w trzech kategoriach wagowych. O Dempseyu słyszał z kolei każdy fan pięściarstwa. Historia Stanisława Kiecala została przeze mnie opisana w oddzielnym artykule, do lektury którego serdecznie Was zachęcam. Wszyscy trzej panowie mogą się także poszczyć dużym współczynnikiem nokautów. Warto jednak zaznaczyć, że w starych czasach sędziowie pozwalali na więcej w ringu. Obecnie zdecydowanie bardziej od efektowności walk liczy się zdrowie pięściarzy.

Sanddler, Moore, Wilde oraz Langford

Przyznam szczerze, że osobiście oglądałem walki wyłącznie Moore’a, który przez naprawdę wielu ekspertów uznawany jest za jednego z najlepszych pięściarzy w historii. Zapoznałem się z tym zawodnikiem po obejrzeniu jego pojedynku z Rocky’m Marciano. Archie Moore reprezentuje się rekordem 186 wygranych walk, z których aż 132 zakończył przed czasem. W karierze przegrywał 23-krotnie oraz 10-krotnie remisował.

Sanddler był zawodnikiem kategorii piórkowej. W niższych wagach ciężko jest nokautować rywali i jest to dodatkowy aspekt przemawiający za siłą ciosu tego zawodnika. Jego rekord to aż 145 wygranych, z czego 104 walki przed czasem. Przegrywał 16-krotnie, lecz tylko raz samemu uległ przed końcem pojedynku. Ma na końce także 2 remisy.

Wilde to z kolei zawodnik kategorii muszej, który na 138 wygranych walk, 98 kończył przed czasem. Przegrywał 3-krotnie i zaliczył 1 remis. Po rekordach tych zawodników widać, że w tamtych czasach walczyło się bardzo często, a same walki były dużo trudniejsze niż obecnie. Częściej kończyły się również przed upływem regulaminowego czasu.

Langford był zawodnikiem kategorii ciężkiej, który na ringach stoczył ponad 200 walk. Wygrał 178 pojedynków, nokautując rywali 126-krotnie. W swoim dorobku ma także 29 przegranych oraz 38 remisów.

Joe Louis – król nokautu

Joe Louis stoi na najwyższym stopniu podium tego rankingu. Stoczył on w sumie 69 pojedynków, z czego zaledwie trzy przegrał. 66 zwycięstw zaliczył przed czasem. Jest niewątpliwie jednym z najmocniej bijących zawodników w historii tego sportu. Obecnie można jednak znaleźć zawodników, którzy z powodzeniem mogą pretendować do tego miana.

Na ten moment uważa się, że najmocniej bijącym aktywnym pięściarzem jest Wilder. Były król kategorii ciężkiej uległ wprawdzie w ostatnim czasie Tyson’owi Fury’emu lecz nadal ma imponujący stosunek zwycięstw przed czasem. Anglik sugeruje, że mocniejszy cios posiadał Władimir Kliczko, z którym mierzył się wcześniej. Wiele osób sądzi natomiast, że najmocniej bijącym zawodnikiem był Mike Tyson. Prawda jest taka, że Żelazny posiadał niesamowitą dynamikę, lecz nie pojedynczy cios na poziomie chociażby Big Georga.

Jak według Was powinien wyglądać ranking największych puncherów w historii pięściarstwa? Zabawny się i stwórzcie dwa rankingi. Jeden obejmujący wyłącznie aktywnych zawodników. Drugi natomiast biorący pod uwagę cały zakres historii pięściarstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *