Finał WBSS w kategorii junior ciężkiej – Briedis vs Dorticos

Finał-WBSS-Bredis-Dortiocs

Finał WBSS w końcu został ogłoszony. Są to jednak jeszcze nieoficjalne informacje. Możemy natomiast spodziewać się, że do walki dojdzie 21 marca na gali organizowanej w Rydze. Miejsce budzi sporo kontrowersji ze względu na niechlubne wydarzenia z półfinału turnieju. Nie dyskutujmy już jednak nad rozlanym mlekiem. Krzysiek Głowacki stanie przed szansą odzyskania tytułu w walce z Anglikiem Okolie. Bredis natomiast skrzyżuje rękawice z kubańskim królem nokautu Dorticosem.

Czy będziemy mieć powtórkę z rozrywki?

W prawdzie ciężko mówić o rozrywce wspominając walkę Polaka z łotewskim policjantem, lecz mam obawy o możliwość wypaczenia finału. Briedis jest zawodnikiem, który walczy bardzo nieczysto. Sprawił olbrzymie problemy Usykowi w ich walce. Prawdę mówiąc był najbliżej pokonania Ukraińca ze wszystkich dotychczasowych rywali. Łotysz jest zawodnikiem silnym fizycznie, potrafiącym boksować i przy tym sprytnie faulować. Dorticos z kolei jest zawodnikiem bardzo technicznym, który dysponuje piekielną prawą ręką.

Na wynik tego spotkania olbrzymi wpływ będzie mieć przygotowanie motoryczne obu pięściarzy. Mimo faktu, że obaj dysponują mocnym uderzeniem, przewiduje raczej dłuższy przebieg pojedynku. Bredis walczący u siebie to pewne kłopoty Kubańczyka. Musi on mieć świadomość, że jego rywalowi wiele rzeczy będzie uchodzić płazem. Sędzia na sto procent będzie pozwalać Briedisowi na zagrania naginające przepisy. Wychodzi tutaj albo olbrzymia pewność Dorticosa, albo głupota jego sztabu. Kiedy nie wiadomo o co chodzi, zazwyczaj chodzi o pieniądze.

Nie chce wróżyć z fusów ani prorokować nieszczęścia, sądzę jednak, że Briedis wygra tą edycję turnieju na punkty. Poprzedni Finał WBSS wymknął mu się z rąk, ponieważ Kalle Saurelnad zapomniał chyba opłacić wystarczająco sowicie sędziów. Nie oszukujmy się, przegrana Usyka w tamtej walce nie budziłaby aż tak wielkich kontrowersji.

Finał WBSS – moje przewidywania na przebieg walki

Uważam, że Dorticos będzie próbować wywierać presję od początku pojedynku. Słowa jego trenera o tym, że będą dobrze przygotowani wróżą wysoką formę Kubańczyka. Briedis jest zawodnikiem nierównym. Potrafi wznieść się na wyżyny swoich umiejętności, by w kolejnej walce męczyć się z przeciętnym rywalem. W finale WBSS nie będzie brakować mu jednak motywacji. Ma szansę zapisać się na stałe na kartach historii rodzimego bosku. Już jest wielką gwiazdą na Łotwie. Po zwycięstwie nad Dorticosem stałby się po prostu ubóstwiany. Dlatego uważam, że będziemy oglądać Briedisa w podobnej formie, jak ta którą zaprezentował w walce z genialnym Ukraińcem.

Początkowa presja Kubańczyka może być dla Łotysza trudnym orzechem do zgryzienia. W celu przełamania nawałnicy może zostać zmuszony do jakiegoś brzydkiego zagrania. Podejrzewam, że ten faul będzie w stanie odebrać Dorticosowi sporo zdrowia. Od około 6-7 rundy do głosu zacznie dochodzić Bredis. Jego brudny boks zacznie dawać efekty. Walka się zaostrzy i będziemy świadkami prawdziwej ringowej wojny. Dorticos zostanie zmuszony do odwrotu, by złapać oddech. W okolicach 10 rundy ponownie rozpocznie pressing, licząc na ustrzelenie zmęczonego rywala prawą ręką. Obaj mają jednak twardą głowę i jestem skłonny sądzić, że walka potrwa pełny dystans. W razie opresji Bredisa może pomóc w tym sędzia ringowy. Punktowa decyzja tym razem pójdzie na korzyść miejscowego idola.

Podsumowanie

Finał WBSS to wspaniałe wydarzenie. Nie biorąc pod uwagę skandalu z półfinałowej walki czekał bym na nie z zapartym tchem. Teraz jednak patrzę na to z przymrużeniem oka. Oczywiście nie sugeruję, że walka jest z góry ustawiona, czy sprzedana. Broń Boże! Moje odczucia podzielają chyba jednak kibice. Zwłaszcza w naszym kraju.

Kibicuje Dorticosowi i życzę mu zwycięstwa. By odnieść sukces potrzebuje nokautu.

1 komentarz do “Finał WBSS w kategorii junior ciężkiej – Briedis vs Dorticos”

  1. Pingback: Walki stulecia -Ray Leonard vs Thomas Hearns - Boxing Factory

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *