Przygotowanie motoryczne w sztukach walki

przygotowanie-motoryczne-w-sztukach-walki

Przygotowanie motoryczne w sztukach walki stanowi bardzo ważny element treningu. Miałem niedawno przyjemność przeprowadzić wywiad z moim trenerem Michałem Tkaczem. Michał odpowiada za właśnie za aspekt motoryczny u sportowców. Mimo młodego wieku posiada spore doświadczenie i wiedzę. Jest młodszy ode mnie, a już szkoli innych. Poznaliśmy się kiedy obaj dopiero zaczynaliśmy swoją przygodę ze światem fitness. Wybrałem jednak drogę czynnego sportowca, traktując trenowanie innych raczej jak hobby. Michał z kolei przeszedł drogę od budowania sylwetki pod zawody aż do punktu, w którym znajduje się obecnie.

Przygotowanie motoryczne w sztukach walki – część pierwsza

W pierwszej części wywiadu rozmawialiśmy nieco bardziej ogólnie. Pytałem o aspekty przygotowania motorycznego w sportach walki oraz na czym je oprzeć. Każdy zawodnik jest inny i należy pamiętać, że wszelkie działania treningowe powinny zostać spersonalizowane. W tym celu najlepiej jest pracować pod okiem eksperta. Żaden nawet najlepszy trener nie jest własnym podopiecznym. Spowodowane jest to tym, że albo będzie traktować się nad wyraz surowo, albo będzie sobie pobłażać.

Poniżej film z nagrania, którego głównym przesłaniem jest stwierdzenie, że prawdziwych sportowców często trzeba raczej hamować, niż dokładać im kolejnych jednostek treningowych.

Liczy się prostota – nie utrudniajmy sobie życia

Bardzo często sportowcy zapominają o tym, że najprostsze rozwiązania bywają tymi najlepszymi. Przez co próbują utrudniać proste rzeczy. Treningi muszą opierać się o sprawdzone ćwiczenia. Nikt nie odkrywa Ameryki mówiąc, że martwe ciągi, czy siady stanowią podstawę treningów motorycznych w sporcie. Sposób ich wykorzystania oraz obudowania jednostki treningowej ma przy tym olbrzymie znaczenie. To od tego zależy czy będziemy pracować nad siłą maksymalną, wytrzymałością siłową czy też mocą.

Podsumowanie

Przygotowanie motoryczne w sztukach walki stanowi bardzo ważny element pozwalający zawodnikom stać się bardziej sprawnymi. Podczas spotkania dwóch osób o podobnych umiejętnościach to właśnie ta, która jest chociaż o jeden procent silniejsza, szybsza lub wytrzymalsza prawdopodobnie zwycięży.

Liczę, że wyciągniecie z tego wywiadu bardzo cenną wiedzą. Wiedzę, o którą ciężko w Internecie przez cały natłok informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *