Trening mentalny w boksie – programuj swój umysł

Trening mentalny to coraz popularniejszy temat. Zwłaszcza wśród sportowców, lecz także w gronie osób stawiających na rozwój osobisty. Spowodowane jest to rosnącymi oczekiwaniami ludzi względem życia, jednocześnie wzrostem jego tempa i poziomu trudności. W powyższym filmie miałem przyjemność rozmawiać z coachem mentalnym specjalizującym się w pracy z pięściarzami. Wielu zawodnikom trening mentalny mógłby pomóc wznieść się na wyższy poziom sportowy.

Czym jest trening mentalny?

Podstawowym pytaniem jakie na pewno sobie zadajecie słysząc stwierdzenie trening mentalny, to czym on w zasadzie jest. Trening mentalny polega na rozwoju psychiki i kontrolowaniu własnej głowy. Stanowi on uzupełnienie treningów fizycznych, mając na celu zmaksymalizowanie efektów sportowych. Jego głównym zadaniem jest nauczenie zawodnika jak radzić sobie ze stresem, zwiększyć motywację oraz umieć odciąć się w trakcie walki od problemów życia codziennego.

Korzyści jakie niesie trening psychiki

Podstawową korzyścią jaką trening mentalny niesie ze sobą to poznanie własnej psychiki. Dzięki temu zawodnik będzie w stanie zrozumieć gdzie leży problem w tym, że pomimo sporych umiejętności nie umie ich przełożyć na walkę. Kolejną korzyścią jest nauczenie się radzenia sobie z presją i zwiększenie koncentracji na najważniejszych aspektach, w tym wypadku walce lub treningu.

Umiejętność utrzymania koncentracji oraz radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami to cechy mistrzów. Są one jednak niezbędne w każdej dziedzinie życia, w której chcemy coś osiągnąć. Stres towarzyszy nam każdego dnia, zarówno w pracy czy szkole, jak i życiu prywatnym. Większość ludzie nie zna metod pozwalających na jego pokonanie.

Praca nad mentalnością pozwala nauczyć się spersonalizowanych metod wpływających pozytywnie na naszą głowę. Jest to takie programowanie umysłu na cel oraz efekt jaki chcemy uzyskać.

trening-mentalny

Podsumowanie

Trening to coś więcej niż tylko praca na sali bokserskiej. Pięściarz musi umieć panować nad emocjami i pokonywać psychiczne blokady jakie pojawiają się w jego głowie. Chcąc stać się lepszym zawodnikiem w jakiejkolwiek dyscyplinie, a nawet lepszym człowiekiem, trzeba poznać swoje myśli i umieć je programować.

1 komentarz do “Trening mentalny w boksie – programuj swój umysł”

  1. Pingback: Michał Bołoz przyparty do lin - w krzyżowym ogniu pytań - Boxing Factory

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *