Jak przekonać rodziców do treningów boksu?

Jak-przekonać-rodziców-do-treningów-boksu

Nowy rok to nowe postanowienia. Wielu młodych ludzi chciałoby spróbować zacząć przygodę z pięściarstwem. Tutaj jednak pojawia się kwestia sprzeciwu rodziny. Pytanie brzmi jak przekonać rodziców do treningów boksu? W tym artykule postaram się na to odpowiedzieć. Coraz więcej osób pisze do mnie zadając to pytanie i z tego względu postanowiłem zebrać najważniejsze argumenty w postaci tekstu.

Przede wszystkim warto uświadomić rodziców, że boks to nie zwykłe bicie się po głowach. Sport ten ma piękną wielowiekową tradycję. Wywodzi się z czasów antycznych i od zawsze gościł na Igrzyskach Olimpijskich. W czasach kiedy powstawał w formie jaką znamy dziś wykorzystywano go jako dżentelmeński sposób rozwiązywania sporów. Sam fakt tak bogatej tradycji i pięknej historii jaką sport ten ma w naszym kraju sprawia, że rodzice powinni być dumni z dziecka, które się nim zainteresowało. W dalszej części artykułu przedstawię jednak bardziej konkretne argumenty.

Samoobrona – w dzisiejszych czasach to konieczność

Na zajęciach boksu możemy nauczyć się samoobrony. Nie są to oczywiście zajęcia dedykowane pod ten kierunek. Nie zmienia to faktu, że w trakcie treningów uczymy się obrony przed uderzaniami oraz tego w jaki sposób samemu wyprowadzać ciosy. Myślę, że stanowi to dobry argument dla niezdecydowanych rodziców. Wiem również, że znaczna ich część obawia się, iż boks zrodzi w ich dzieciach agresję. Prawda jest jednak taka, że dzieje się wręcz odwrotnie. Na intensywnych treningach można wyładować nadmiar energii oraz negatywne emocje. Sprawia to, że dzieci są spokojniejsze i bardziej zdyscyplinowane. Bardzo rzadko zdarza się aby próbowały wykorzystywać nabyte umiejętności prowokując bójki. Spowodowane jest to tym, że w trakcie treningów zyskują świadomość tego, iż ich uderzenia mogą wyrządzić krzywdę drugiej osobie.

W trakcie treningów dzieci uczone są dyscypliny i słuchania trenera, który staje się dla nich autorytetem. Powoduje to dwie rzeczy. Po pierwsze uczy je szacunku do osób starszych, a po drugie daje pewien dobry do naśladowania wzór.

Nie pójdziesz na boks bo uszkodzą Ci głowę

Znam ten argument aż nazbyt dobrze. Warto aby rodzice dowiedzieli się w jaki sposób wyglądają treningi. W tym celu mogą oglądać pierwsze zajęcia jako kibic. W większości klubów nie ma z tym problemu. Prawda jest taka, że aby “uderzać się po głowie”, trzeba przejść długą drogę. Na początku dziecko uczy się podstaw. Poruszania bokserskiego, wyprowadzania ciosów oraz obrony. Dzieje się to w trakcie kontrolowanych tarcz, a nie w walce. Sparingi przeznaczone są dla bardziej zaawansowanych osób, które wcześniej przeszły odpowiednie badania lekarskie.

Jak przekonać rodziców do treningów boksu? Wystarczy aby zobaczyli jak zajęcia wyglądają w praktyce. Same treningi nie oznaczają przecież uczestnictwa w walkach ani sparingach. Nie jednokrotnie większa krzywda może stać się dziecko na treningach piłki nożnej czy nawet pływania niż na sali bokserskiej. Wszystkie ćwiczenia są wykonywane pod kontrolą trenera, odpowiednio dobrane i przede wszystkim nikt nie każe im uderzać się po głowie. Do nauki zadawania ciosów służą tak zwane tarcze. Zamiast celować w głowę ciosy wyprowadzamy w rękawice.

Według statystyk więcej kontuzji i poważnych, typu zerwane więzadła, skręcone kolana itd. występuje w sportach drużynowych. Tam na treningach cały czas przewija się element rywalizacji, wystarczy więc, że komuś puszczą lekko nerwy i kontuzja murowana.

Jak przekonać rodziców do treningów boksu? – Pytanie brzmi jak powstrzymać zdeterminowane dziecko

Rodzic powinien zdawać sobie sprawę z jeszcze jednej kwestii. Dziecko zawsze będzie robić to na co nie ma pozwolenia. Taka jest już natura dzieci, jest to forma buntu. Im czegoś bardziej się zabrania tym jest to atrakcyjniejsze. Zakazany owoc smakuje przecież najlepiej. Moim skromny zdaniem jeśli dziecko chce uczęszczać na zajęcia boksu to wspaniale z dwóch powodów. Po pierwsze jest to lepsze niż siedzenie przed komputerem, co jest plagą obecnych czasów. Większość dzieci nie ma żadnej koordynacji ruchowej, nie potrafią zrobić zwykłego fikołka. Ba.. nie umieją zrobić pajacyka. Treningi pozwolą im więc zyskać sprawność i zachować zdrowie. Drugim aspektem jest aspekt psychologiczny. Dziecko, które uczęszcza na zajęcia sztuk walki jest pewniejsze siebie, czuje się bezpieczniej i jeśli przy tym czuje wsparcie rodziców to może rozwijać się w prawidłowy sposób.

Podsumowanie – Jak przekonać rodziców do treningów boksu?

Nie jestem psychologiem ani ekspertem żeby mówić Wam co macie robić. Chce jedynie pokazać zalety tego pięknego sportu. Z własnego doświadczenia wiem co zawdzięczam boksowi. Wiem również, że dzisiaj ciężko jest zmusić dzieci do ruchu. Wolą siedzieć przed komputerem i grać w gry. Ich największym marzeniem często jest zostać e-sportowcem i zarabiać na graniu. Ewentualnie być gamerem i żyć z prowadzenia transmisji na żywo na kanale YouTube. Z tego chociażby względu warto wesprzeć swoje dziecko w decyzji jaką jest próba pójście na zajęcia bokserskie. Korzyści jakie z tego wyniesie to:

  • Nauka samoobrony;
  • Poprawa kondycji, sylwetki oraz zdrowia;
  • Dyscyplina;
  • Świadomość, że może komuś zrobić krzywdę;
  • Rozładowanie agresji i negatywnych emocji;
  • Zyskanie wielu nowych i prawdziwych przyjaciół interesujących się podobnymi rzeczami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *