Dekalog pięściarza – zbiór najważniejszych zasad

Dekalog-pięściarza

Zapraszam Was na artykuł Dekalog pięściarza. Pięściarz jest osobą, która naraża swoje zdrowie i życie dla wizji, idei i celu. Celu, którego nikt inny poza nim często nie dostrzega. Spotyka się z krytyką tego co robi. Wielu ludzi nie potrafi zrozumieć, że boks to coś więcej niż sport. To styl życia. Z tego powodu pięściarz musi posiadać zasady, którym pozostaje wierny.

1. Dekalog pięściarza – Czcij trenera swego

Trener jest osobą, która wkłada olbrzymi wysiłek w Twój rozwój. Poświęca czas i energię, aby przekazać Ci swoją wiedzę zdobytą na przełomie lat, okupioną krwią i wyrzeczeniami. Słuchaj go i okazyj należny szacunek. W trakcie treningu to on jest Alfą i Omegą. Być może któregoś dnia sam staniesz się czyimś trenerem. Traktuj, więc swojego mentora tak jak sam chciałbyś być traktowany.

2. Dekalog pięściarzaSzanuj swojego przeciwnika w ringu i poza nim

Pacman-roach

Każda osoba wchodząca do ringu zasługuje na szacunek, niezależnie od tego kim jest i jaką posiada opinię w świecie boksu. Podąża za swoją pasją, robi to co kocha, narażając przy tym swoje zdrowie i ciało na uszczerbek. Twój przeciwnik jest taki jak Ty – nastawiony na sukces poparty ciężką pracą. Okaż mu uznanie za włożony trud w przygotowanie do walki, zachowując się profesjonalnie zarówno po wygranej jak i przegranej walce.

3. Dekalog pięściarzaNie będziesz stosować frajerskich zagrywek

Frajerskie zagrywki to celowe uderzenia głową, faule, uderzenia poniżej pasa. Jesteś lepszy niż tego typu zawodnicy. Zostaw, więc frajerskie zagrywki frajerom! Pamiętaj jednak, że jeśli Twój przeciwnik stosuje tego typu zagrania i uchodzi mu to płazem, powinieneś go ukarać. Być może w ten sposób czegoś go nauczysz i uchronisz innych przed jego wybujałym ego.

4. Będziesz biegać jakby goniło Cię stado wściekłych psów

Trening biegowy jest podstawowym obowiązkiem pięściarza. Powinieneś, więc biegać tak jakbyś uciekał przed groźnymi psami. Powinieneś biec tak jakbyś walczył o swoje życie. Wchodząc do ringu walczysz o nie, walczysz o marzenia i honor.

Dekalog-pięściarza-biegaj

5. Używaj głowy w trakcie walki

Używaj głowy w trakcie walki, ale nie do zadawania ciosów. Myśl! Boks to szybkie szachy i wygrywają ci, którzy potrafią przechytrzyć przeciwnika. Spryt i ringowe IQ to cechy odróżniające mistrzów od reszty pozostającej kilka kroków za nimi.

6. Kontroluj swoje emocje w trakcie walki

Gniew może Cię spalić, lecz dobrze ukierunkowany spali Twoich przeciwników. Emocje to broń obusieczna – panując nad nimi jesteś w stanie osiągać rzeczy niemożliwe. Dając się im kontrolować stajesz się przewidywalny, szybko się meczysz i przegrywasz z samym sobą. W ringu masz być skoncentrowany i przygotowany na wszystko co zrobi Twój rywal. Nie pozwól wyprowadzić się z równowagi, kalkuluj chłodno, wykorzystuj szanse a pokonasz swojego największego rywala – swoje wewnętrzne słabości.

7. Wylewaj pot na treningu by nie musieć wylewać krwi w ringu

Trenuj tak ciężko jak to tylko możliwe. Nigdy nie odpuszczaj i wznoś się ponad swoje ograniczenia. Im więcej dasz z siebie w trakcie przygotowań, tym mniej będziesz cierpieć w trakcie walki. Mocny trening wzmocni Twoją psychikę i da Ci przewagę mentalną nad przeciwnikiem.

8. Nie będziesz żarł syfu w trakcie przygotowań do walki

Lennox Luis powiedział kiedyś, że boks nigdy nie wybacza. W trakcie walki może wyjść nawet fakt, że pół roku wcześniej nażarłeś się ciastek zamiast zjeść zdrowy posiłek. Robienie wagi zaczyna się od diety i odpowiedniego ułożenia planu tygodnia. Nie pozwól aby Twój organizm Tobą rządził . Pizza, słodycze, fast foody to tylko zachcianki. Jesteś ponad to!

9. Nie będziesz zbijać dużej ilości kilogramów na tydzień przed walką

Pamiętaj, że zbijanie 10 a nawet 5 kilogramów na tydzień przed walką może Cię bardzo osłabić. Możesz powiedzieć, że takie praktyki stosują wszyscy na świecie, ale Ty nie jesteś “wszyscy”. Ty jesteś osobą, która jest nastawiona na cel, na sukces. Na światowym ringu eksperci zaczynają zwracać uwagę na ten proceder, wprowadzając dodatkowe ważenia przed walkami. Nie ryzykuj swoim zdrowiem bardziej niż to konieczne.

10. Nigdy się nie poddawaj!

Ostatnie przykazanie jest zarazem najważniejsze. Jesteś wojownikiem, a nie jakąś płaczliwą jego imitacją, która boi się własnego cienia. Przegrałeś? Podnieś się i wyciągnij wnioski. Pokaż im wszystkim, że skoro nie potrafili położyć Cię tak, abyś nie był w stanie wstać, teraz mają poważny problem. Walcz o to co Ci się należy. Nie zrzucaj jednak winny za swoje niepowodzenia na innych. Bierz je na klatę i ucz się z nich.

Dekalog pięściarza – zakończenie

Dekalog-pięściarza-rękawice

Na sam koniec chciałbym jeszcze powiedzieć, że samemu nie zawsze trzymałem się tych przykazań. Każdy z nas miewa chwilę zwątpienia i momenty, w których zwyczajnie chce zrezygnować. To co odróżnia zwycięzców od przegranych to nie brak takich myśli czy trudnych chwil. To co ich naprawdę różni to działanie mimo przeciwności, na przekór wszystkiemu. Pamiętaj, że nie jest ważne to, iż nikt w Ciebie nie wierzy, póki Ty sam wierzysz w siebie.

3 myśli na “Dekalog pięściarza – zbiór najważniejszych zasad”

  1. Pingback: Mentalność mistrza | Umysł ponad ciałem. - Boxing Factory

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *